Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Elementy z keramzytobetonu nadają się optymalnie do budowy domów jednorodzinnych, zarówno wolno stojących, jak i szeregowych. Równie dobrze sprawdzą się w konstrukcji pawilonów handlowych i innych budynków o wysokości 2-3 kondygnacji. Znajdują zastosowanie już od podstaw budynku, czyli fundamentów.

Trzy etapy budowy

Prace budowlane możemy umownie podzielić na trzy etapy:

  • „Wychodzenie z ziemi” – to etap obejmujący m.in. prace ziemne, fundamentowanie, budowę ścian fundamentowych, a także ich izolację i wykonanie przyłączy. To etap, którego efekty nie będą widoczne później na powierzchni, bo zostaną zasypane ziemią, ale ich prawidłowe wykonanie jest rzeczywiście „fundamentem” całego budynku.
  •  „Niech się mury pną do góry” – ten etap przebiega bardziej spektakularnie. Pojawiają się ściany, stropy, dach – słowem – prawdziwy dom. Tylko przechadzać się po surowych jeszcze pokojach i planować rozmieszczenie mebli.
  • „Dużo ludzi i mnóstwo wykonanej pracy, a końca ciągle nie widać” – czyli czas na wykończenie. Niby dom już stoi, ale wykończenie jego wnętrza i zewnętrza jest praco- i czasochłonne. Ale długo wyczekiwany efekt nastąpi, a inwestor będzie mógł się wprowadzić do nowego domu.

stan zero wykonany w technologii Leca® KERAMZYTU: ściany fundamentowe, podłoga na gruncie i drenaż

Prace wykonywane na każdym z tych etapów mają swoją specyfikę, różnią się stopniem trudności i pracochłonności. Każda budowa to wiele ton materiałów, które trzeba zamówić, przetransportować, wyładować, zmagazynować, dostarczyć na miejsce ich bezpośredniego wykorzystania... Pomimo postępu technicznego, wiele materiałów musi fizycznie przejść przez ręce wykonawców.

Murowanie ścian fundamentowych

Ściany fundamentowe najczęściej są budowane z ciężkich betonowych bloczków. Ale nie jest to jedyny dostępny materiał. Od kilkunastu lat można korzystać również ze znacznie lżejszych bloczków keramzytobetonowych. Ich zastosowanie ogranicza jednak w dużym stopniu siła przyzwyczajenia do  „mocnego” budowania z betonu. A jak wyglądają fakty? Porównajmy bloczki fundamentowe z betonu i keramzytobetonu.

ściany fundamentowe z keramzytobetonowych bloczków 38x24x24 cm produkowanych na bazie Leca® KERAMZYTU do murowania ścian z bloczków keramzytobetonowych można użyć jednej z gotowych zapraw Weber

Wytrzymałość

Wytrzymałość popularnych bloczków betonowych wynosi 15 MPa, a bloczków z keramzytobetonu – 5, 7,5 oraz 10 MPa. Wytrzymałość bloczków keramzytobetomowych jest zatem niższa. Ale warto sobie uświadomić fakt, że te same bloczki betonowe służą zarówno do budowy ścian fundamentowych kilkupiętrowych bloków mieszkalnych, jak i domków jednorodzinnych – parterowych z poddaszem, a ich wytrzymałość jest optymalna właśnie dla większych obiektów. Przy budowie domów jednorodzinnych wytrzymałość bloczków betonowych daje kilkukrotny zapas bezpieczeństwa. Budując dom jednorodzinny często wznosimy ściany fundamentowe jak pod kilkupiętrowy blok, a następnie budujemy na nich ściany z popularnych bloczków gazobetonowych o wytrzymałości... 2-4 MPa. Tymczasem nie istnieją żadne przesłanki konstrukcyjne, by ściany fundamentowe były pięciokrotnie mocniejsze od ścian parteru.

 zamiast ostatniej warstwy bloczków można wykonać dodatkowy wieniec  z zastosowaniem keramzytobetonowej kształtki U

Bezpiecznie więc można zastosować bloczki keramzytobetonowe, o wytrzymałości mniejszej, ale odpowiedniej dla domu jednorodzinnego. Czasami warto zrezygnować z ostatniej warstwy bloczków, a zamiast niej wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenia na dłuższym odcinku ściany. Jako szalunek można wówczas wykorzystać na przykład keramzytobetonową kształtkę U. Taki element można wykonać bez dodatkowego deskowania (patrz rysunek).

Transport i robocizna

Bloczki betonowe mają najczęściej wymiary 38 x 24 x 14 (12) cm, a bloczki z keramzytu: 38 x 24 x 24 cm – są więc prawie dwukrotnie większe. Waga obu typów bloczków wynosi ok. 22 kg. Jeżeli w budynku jest 90 m² ścian fundamentowych o grubości 24 cm, to potrzeba 1620 bloczków betonowych lub 990 bloczków keramzytowych. W wypadku pierwszego rozwiązania ciężar bloczków wyniesie 35,6 ton, a w drugim – 21,8 ton. Z powodu ograniczeń w transporcie drogowym, do przewozu bloczków betonowych będzie trzeba zamówić dwa transporty, a do przewozu bloczków keramzytobetonowych – tylko jeden.

prosty rachunek: jeden bloczek fundamentowy z Leca® KERAMZYTU zamiast dwóch tradycyjnych betonowych

Transport to jedno, ale parametry bloczków keramzytobetonowych wpływają też na usprawnienie pracy. Wykonawcy będą pracować z materiałem lżejszym w sumie o 14 ton, swoją pracę wykonają więc szybciej i bez dodatkowych zbędnych obciążeń. Ponadto, ponieważ bloczki keramzytobetonowe są większe – będą wymagały mniejszej ilości zaprawy (a zaprawa to nie tylko składniki, za które zapłacimy, ale również praca i czas potrzebny do jej przygotowania, a więc – dodatkowe koszty „roboczogodzin”).

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

Wybierając materiały budowlane należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. W przypadku domu jednorodzinnego, pawilonu handlowego czy innych niewysokich budynków, nośność bloczków fundamentowych z keramzytu po przeliczeniach konstrukcyjnych okazuje się wystarczająca. Murowanie keramzytowych ścian wymaga mniejszego wysiłku fizycznego oraz eliminuje zbyteczne tony z ciężaru budynku. A murując z elementów dwa razy większych, pracę wykonuje się znacznie szybciej.

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także