Bloczki Fortis

Keramzytobetonowe bloczki z ociepleniem są znane i cenione. Buduje się z nich ściany zewnętrzne. Mury takie są solidne i nie trzeba ich dodatkowo ocieplać.

Budowa bloczków Fortis jest dosyć skomplikowana. Składają się one z keramzytobetonu i termoizolacyjnej przekładki styropianowej. Styropian jest tak uformowany, aby zapewnić jak najlepszą izolacyjność termiczną i jednocześnie nie zahamować dyfuzji pary wodnej przez ścianę. Mury z takich bloczków mogą więc oddychać.

Boczne krawędzie bloczków są wyposażone w pióra i wpusty. Ułatwiają one precyzyjne zestawienie elementów z zachowaniem ciągłości styropianowej izolacji. Dzięki piórom i wpustom, bloczki muruje się wyłącznie na spoinę poziomą. Nie robi się spoin pionowych między bloczkami. Skraca to czas pracy. Zużywa się też mniej zaprawy.

Faktura keramzytobetonu zapewnia dużą przyczepność tynku, więc ściany z bloczków wyjątkowo łatwo się wykańcza.

Właściwości bloczków Fortis

  • Dobra izolacyjność termiczna – współczynnik przewodzenia ciepła U, dla ścian wymurowanych z bloczków Fortis wynosi zaledwie 0,18 W/(m²·K). Wytyczne dotyczące izolacyjności ścian jednowarstwowych mówią zaś wyraźnie, że ich współczynnik U nie powinien być większy niż 0,3 W/(m²·K). Bloczki Fortis zapewniają więc izolacyjność na znacznie lepszym poziomie niż nakazują przepisy.
  • Nieduża masa bloczka – od 11 do 40 kg.
  • Łatwość murowania - system pióro-wpust umożliwia szybkie i wygodne murowanie, bez konieczności wykonywania spoin pionowych między poszczególnymi elementami.
  • Wysoka zdolność akumulacji ciepła – ściany z bloczków Fortis długo utrzymują ciepło i powoli je wytracają. Nie następuje więc efekt natychmiastowego wychłodzenia pomieszczeń, po wyłączeniu ogrzewania. Znacznie podnosi to komfort użytkowania domu.
  • Duża wytrzymałość na ściskanie - dochodzi ona do 20 MPa. Oznacza to, że mury są wytrzymałe na uszkodzenia i mają dużą nośność.

FORTIS JS/36 podstawowyFORTIS JS/36 połowa wysokościFORTIS JS 36 1/2FORTIS JS 36 NaFORTIS JSO 36 otworowy

FORTIS JS 31 podstawowyFORTIS JS 31 połowa wysokościFORTIS JS 31 1/2FORTIS JS NA 31narożny


Główne rodzaje bloczków
Bloczki podstawowe JS/36
– mają wymiary 49 x 36 x 24 cm. Buduje się z nich ściany zewnętrzne o grubości 36 cm. Jedna z ich ścianek jest pogrubiona i ma 5 cm szerokości. Jej zadaniem jest akumulowanie ciepła. Ułatwia też mocowanie różnych przedmiotów do muru, bez konieczności stosowania specjalnych łączników. Podczas murowania bloczki ustawia się pogrubioną stroną do wnętrza domu.

Bloczki podstawowe JS/31 – mają wymiary 49 x 31 x 24 cm. Buduje się z nich ściany zewnętrzne o grubości 31 cm. Są o 5 cm węższe, bo nie mają jednej ze ścianek grubszej.

Bloczki połówkowe – niższe – mają wymiary 49 x 36 x 12 cm lub 49 x 30 x 12 cm. Są więc o połowę niższe niż bloczki podstawowe. Ułatwiają wyrównywanie ścian. Dzięki nim ogranicza się przycinanie bloczków podstawowych.

Bloczki połówkowe - węższe - mają wymiary 24,5 x 36 x 24 cm lub 24,5 x 31 x 24 cm. Te bloczki są z kolei o połowę węższe od tradycyjnych. Służą do uzupełniania tych miejsc w murze, gdzie tradycyjny bloczek się nie mieści.

Bloczki narożne – mają wymiary 49 x 36 x 24 cm lub 49 x 31 x 24 cm. Służą do wykonywania połączeń ścian w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych.

Bloczki JSO – mają wymiary 24,5 x 36 x 24 cm lub 49 x 31 x 24 cm. Stosuje się je do wykonywania otworów w ścianach.

Uzupełnieniem systemu są keramzytobetonowe belki nadprożowe ze styropianowym wypełnieniem termoizolacyjnym. Umieszcza się je w ścianach nad otworami drzwiowymi, okiennymi lub garażowymi.

Opracowane są także bloczki do obudowy wieńców żelbetowych. Dzięki temu wieńce są dobrze zaizolowane termicznie, a ściana w miejscu ich przebiegu jest od strony zewnętrznej jednorodna pod względem materiałowym.

Do domów budowanych z bloczków Fortis polecane są też styropianowe płyty stropowe. Służą one za wypełnienie w stropach gęstożebrowych. Są lekkie i łatwe w montażu. Ich stosowanie nie jest konieczne. Można też zdecydować się na jakikolwiek inny rodzaj stropu, z drewnianym włącznie.

Rada: Jeśli ściany z bloczków Fortis mają pozostać przez dłuższy czas nieotynkowane (co jest dozwolone), pionowe styki między elementami, w miejscu piór i wpustów powinno się dodatkowo uszczelniać pianką poliuretanową. Są one fabrycznie do tego przystosowane. Po zestawieniu dwóch bloczków na ich styku powstaje szczelina na tyle szeroka, aby dało się w niej umieścić rurkę, do aplikowania pianki.  

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Sukiennik

Polecamy Ci również

Zobacz także