Bezpieczna budowa – jak chronić plac budowy przed kradzieżą

0
Budowa domu
Plac budowy warto zabezpieczyć przed złodziejami. Przydadzą się i rozwiązania tradycyjne, i możliwości, jakie daje technika.

Budowa domu to droga inwestycja. Warto zadbać o to, żeby nie kosztowała nas więcej niż musi – pomyślmy o ochronie placu budowy przed kradzieżą.

Kradzieże (czy niszczenie) materiałów i sprzętu z placu budowy niestety zdarzają się. Szczególnie jeśli nasz dom powstaje pod miastem, w słabo zaludnionej okolicy. Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Do dyspozycji mamy kilka rozwiązań – najlepiej połączyć je ze sobą.

Podpowiadamy: Jak wybrać projekt, żeby zbudować zdrowy i wygodny dom

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Podstawowym zabezpieczeniem terenu budowy jest odgrodzenie i oświetlenie go. Szczególnie dobrze sprawdzą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu. Nie są one drogie, a zapewniają skuteczne oświetlenie. Ponadto włączają się na określony czas po wychwyceniu ruchu, więc łatwo zauważyć, że „coś się dzieje”, a dodatkowo – nie zużywają prądu non stop.
Warto również zainwestować w ogrodzenie. Na czas budowy może to być zwykła siatka, można także ogrodzenie wynająć. W tym przypadku trzeba zwrócić uwag na warunki – takie jak odległość i koszt transportu, bo może się okazać, że zakup będzie tańszy niż wypożyczenie. Pamiętajmy, że płot chroni działkę na dwa sposoby. Po pierwsze – jest rzeczywistą barierą fizyczną – jego sforsowanie zawsze wymaga jakiegoś wysiłku i czasu, co zniechęca wielu złodziei. Poza tym chroni postronne osoby przed przypadkowym wejściem na teren budowy (np. bawiące się dzieci), co mogłoby być dla nich niebezpieczne. Ponadto płot to bariera psychologiczna – jasno określa granice czyjejś własności.
Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego ogrodzenie nie powinno być niższe niż 1,5 metra, natomiast materiały budowlane nie mogą być składowane bliżej niż 0,75 metra od krawędzi płotu.

Ochrona – profesjonalna i sąsiedzka

Skutecznym sposobem ochrony terenu budowy jest wynajęcie firmy ochroniarskiej. Jednak przy tym rozwiązaniu musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Te warto skalkulować, biorąc pod uwagę jakość i cenę materiałów budowlanych i wykończeniowych.
Rozwiązaniem, z którego na pewno warto skorzystać jest zapewnienie sobie „monitoringu sąsiedzkiego”. Czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to, czy coś się dzieje na terenie budowy, kiedy nie ma tam ekipy budowlanej, to wielka pomoc.

Rozpoczynasz budowę? Pamiętaj o dzienniku i tablicy budowy!

Kamery i fotopułapki na złodziei

Do zabezpieczenia budowy warto również wykorzystać możliwości, jakie dają nowe technologie. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są kamery monitoringu oraz fotopułapki. Są to specjalistyczne kamery do monitoringu, przystosowane do montażu na zewnątrz, w nietypowych miejscach, zamaskowane i odporne na czynniki atmosferyczne. W przeciwieństwie jednak do zwykłych kamer, uruchamiają się tylko po wykryciu ruchu – dzięki temu oszczędzają zasilanie i mogą działać nawet kilka miesięcy bez potrzeby ładowania.
– Fotopułapki dobrze sprawdzają się w ochronie mienia, gdyż zapewniają całodobowy monitoring i uzyskiwanie dobrej jakości zdjęć i nagrań zarówno dzień, jak i w nocy. Co istotne, zdjęcia wykonane futopułapką mogą zawierać dodatkowe informacje, takie jak: data i godzina, co w przypadku kradzieży materiałów budowlanych stanowi doskonały dowód w sprawie – radzi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.
Ważną cechą fotopułapek jest to, że o wszelkich zdarzeniach mogą one powiadamiać automatycznie właściciela, wysyłając wiadomość na telefon i/lub skrzynkę mailową.
Do kamery wystarczy dokupić kartę SIM z pakietem danych/SMS-ów, niezbędną do wysyłania powiadomień na telefon/adres użytkownika – podpowiada Król Daniel Król, specjalista ze sklepu Spy Optic.

Najskuteczniej będzie działać oczywiście kombinacja różnych elementów – oświetloną i grodzona działkę wyposażmy w fotopułapki lub kamery, a poprośmy również sąsiadów o zachowanie czujności.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Spy Shop/Spy Optic

Polecamy Ci również

Zobacz także