Beton architektoniczny – zaprawy cienkowarstwe ARDEX

Beton architektoniczny – zaprawy cienkowarstwe ARDEX

Od wielu stuleci beton był stosowany jako materiał konstrukcyjny przy budowie najrozmaitszych obiektów i dotychczas kojarzył się raczej z szarymi, prostymi bryłami i zimną przestrzenią niż z industrialną przestrzenią nowoczesnych loftów.*

beton architektoniczny, fot. ARDEX ©

W latach 60 XX wieku w USA w wyniku recesji pojawiło się mnóstwo wolnych poprzemysłowych pomieszczeń, które zaczęto adaptować i przerabiać na lokale. Tak zwane lofty zasiedlali głównie artyści, adaptując je na swoje mieszkania i pracownie. Styl industrialny charakteryzuje otwarta przestrzeń, minimalistyczny i surowy wystrój oraz chłodna kolorystyka. W Polsce moda na lofty pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku i szybko zyskała grono zwolenników. Obecnie styl industrialny jest synonimem artyzmu, wyszukanego gustu i ekskluzywności. Coraz większą popularność zdobywa tzw. beton architektoniczny (strukturalny, fasadowy, elewacyjny) stosowany w budynkach nie jako element konstrukcyjny, lecz jako dekoracja. Produkty na bazie cementu, tworzące efekt betonu architektonicznego stwarzają ogromne możliwości projektowe określające wystrój inspirowany stylem przemysłowym. Beton strukturalny umożliwia podniesienie estetyki obiektu, nowoczesną aranżację, urozmaicenie wnętrz, a przede wszystkim niepowtarzalność wykonania.

beton architektoniczny we wnętrzu, fot. ARDEX ©

Efekt betonu architektonicznego coraz chętniej stosowany jest do wykończenia ścian w budynkach mieszkalnych. Tynki dekoracyjne oraz cementowe masy szpachlowe nadają wnętrzom specyficzny i niepowtarzalny klimat.

Jednym z rodzajów cementowego tynku dekoracyjnego jest modyfikowana polimerami, dekoracyjna wewnętrzna masa szpachlowa panDOMO W1. Tworzenie reprezentacyjnych, kreatywnych powierzchni np. korytarzy, obiektów handlowych i prywatnych pomieszczeń mieszkalnych jest bardzo łatwe. Szybko twardnieje i wysycha bez naprężeń i tendencji do tworzenia rys.
panDOMO W1 można nakładać na gładkie i chropowate powierzchnie oraz barwić za pomocą pigmentów panDOMO CC w dowolnym kolorze RAL. Do zabezpieczenia powierzchni i jednoczesnego podniesienia intensywności barw należy stosować impregnat olejowy panDOMO SL.

zastosowanie betonu architektonicznego, fot. ARDEX ©wnętrze wykończone betonem architektonicznym, fot. ARDEX ©

W naszej ofercie mamy również cementowe gładzie szpachlowe, które z powodzeniem można stosować zarówno wewnątrz, jak na zewnątrz.

ARDEX B10 cementowa masa szpachlowa, którą można aplikować w grubości do 3 mm (przy takiej grubości możemy uzyskać bardzo różne faktury i efekt przecieranego betonu). Wysoka wytrzymałość i odporność na warunki środowiskowe czynią z tej masy bardzo ciekawą alternatywę wykorzystywaną do dekoracyjnego wykończenia ścian i sufitów wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Alternatywnym produktem jest ARDEX B12, cementowa masa szpachlowa odporna na działanie wody i czynników atmosferycznych. Do tworzenia warstw do grubości 5 mm.

Tworzenie powierzchni dekoracyjnych to nie tylko ściany i sufity, ale również podłogi. Cementowe posadzki dekoracyjne są dopełnieniem industrialnych wnętrz. W ofercie naszej firmy znajduje się kilka produktów, które można zastosować w takim rozwiązaniu, ale najciekawszą propozycją jest masa wyrównująca ARDEX Industrial K80. Jest to masa o dużej wytrzymałość na obciążenia punktowe i o bardzo dużym zakresie stosowania od 5 – 50 mm.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Jacek Ziętara

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ARDEX Polska Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także