Afrykarium - niezwykłe miejsce w środku Europy

baseny wrocławskiego afrykanarium

Wrocławski Ogród Zoologiczny wzbogacił się w jedyny w swoim rodzaju obiekt. Afrykarium to miejsce pełne niezwykłych stworzeń i roślin, które pozwolą poczuć klimat Afryki na własnej skórze. Stworzenie takiego miejsca i zapewnienie najlepszych warunków dla flory i fauny było możliwe dzięki zastosowaniu 600 m³ keramzytu. Od teraz, aby poczuć się jak na czarnym kontynencie wystarczy odwiedzić Wrocław. Już od niedzieli 26.10.2014. Afrykarium będzie otwarte dla zwiedzających.

Będzie to duży obiekt – 160 metrów długości, 54 szerokości i 15 wysokości, składający się z 3 kondygnacji, z czego jedna będzie pod ziemią. To powierzchnia dająca możliwość stworzenia bogatej ekspozycji, którą z pewnością docenią wszyscy miłośnicy Afryki. Wystarczy tylko powiedzieć, że w całym kompleksie, na który składa się 7 akwenów, w obiegu będzie 15 tysięcy m³ wody! To tyle samo co 6 basenów olimpijskich, a masa wody równa będzie masie 3000 dorosłych słoni.

- Afrykarium jest z pewnością obiektem jedynym w swoim rodzaju nie tylko w skali naszego kraju, ale i całej Europy. Ogromne baseny odkryte już wkrótce będą gościć swoich nowych lokatorów - pingwiny oraz uchatki afrykańskie. Niczym nie ustępują im baseny wewnątrz budynku, w których zamieszkają między innymi rekiny, manaty, hipopotamy, wydry i rozmaite, barwne ryby wód Afryki – mówi Marta Forbes, architekt zieleni z Jadorna Studio Projektowania Zieleni. - Spacerując po obiekcie, poznamy poszczególne ekosystemy Afryki. Będziemy mogli zwiedzać m.in. dżunglę Kongo, oglądać plażę Morza Czerwonego i podziwiać afrykańskie mokradła­ – dodaje.

proces powstawania Afrykanarium


Dżungla Kongo to miejsce, w który zobaczymy najwięcej roślin: wielometrowe, okazałe drzewa, niezliczone krzewy, kolorowe, kwitnące rośliny, ściany całe pokryte zielenią, wysokie pnącza na specjalnej, stalowej konstrukcji oraz kilka tysięcy epifitów, czyli nie pasożytniczych roślin rosnących na innych roślinach. Pracownicy będą stosować profesjonalne metody, by stworzyć tym wymagającym i cennym roślinom odpowiednie warunki.

- Bardzo ważnym elementem jest zapewnienie roślinom odpowiedniego drenażu, aby uniknąć problemów spowodowanych wodą zalegającą w pobliżu systemów korzeniowych. – podkreśla Marta Forbes - Do tego celu najlepiej nadaje się keramzyt, który połączeniu z systemem rur drenarskich umożliwia precyzyjne sterowania poziomem wody i zapewnia odpowiednią ilość wody każdej roślinie. To materiał lekki i odporny. Nie ulega degradacji z czasem i zachowuje swą dużą pojemność wodną przez cały okres użytkowania.

Z uwagi na strukturę budynku większa część nasadzeń zostanie wykonana na stropach, co oznacza, że będzie on bogaty w zielone dachy intensywne, czyli najkrócej ujmując – swego rodzaju ogrody. Oprócz swoich oczywistych zalet wizualnych, wspomagają także gospodarkę wodami odpadowymi i zabezpieczają przez zmianami temperatur.

- Lekki i trwały drenaż wykonany z keramzytu jest tu bardzo ważny, a przed jego położeniem trzeba zadbać o szczelną i skuteczną hydroizolację - mówi Marta Forbes.

W przypadku Afrykarium zastosowano membranę EPDM, układaną na warstwie geowłókniny i zgrzewaną na gorąco przy pomocy specjalnych narzędzi.

- Zabezpieczamy hydroizolację geowłókniną, układamy maty drenarskie i zasypujemy warstwą kruszywa, czyli keramzytu, który najlepiej sprawdza się w tej roli. Ma mały ciężar objętościowy i dużą pojemność powietrzno-wodną, a ponadto do jego układania można zastosować pompę, co znacznie usprawnia pracę – tłumaczy Robert Polański, wykonawca z Ogrody Pro.

Dach intensywny jest większym obciążeniem i wymaga staranniejszej opieki, jednak jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku tarasów na stropach, a przede wszystkim w miejscach, gdzie brakuje zieleni i nie ma miejsca na tradycyjny ogród.

- W obecnych czasach dachy zielone cieszą się bardzo dużą popularnością. Keramzyt idealnie sprawdza się w tego typu pracach. Minimalizujemy obciążenie dachu w bardzo dużym stopniu w porównaniu do innych materiałów. Możemy pompować keramzyt do wysokości kilku pięter co znacznie przyspiesza proces jego rozkładania na powierzchni dachu, stropu. Obróbka końcowa jest o wiele łatwiejsza niż z innymi materiałami. W ostatecznym rozrachunku doskonale absorbuje i odprowadza nadmiar wody z zielonego dachu – opowiada Robert Polański.

baseny wrocławskiego afrykanarium

Keramzyt to materiał lubiany nie tylko przez rośliny ale i ludzi. Kruszywo to jest pięciokrotnie lżejsze od piasku czy żwiru, co umożliwia jednorazowe duże dostawy. Obniża to koszty budowy, ale wpływa też na mniejsze zużycie dróg czy na zanieczyszczenie środowiska. Układanie kruszywa sprowadza się najczęściej do usypania jednej warstwy przy minimalnym zaangażowaniu pracy ludzkiej.

- Keramzyt jako materiał ceramiczny jest materiałem trwałym i odpornym na ogień, kwasy humusowe i inne związki chemiczne. Granulki keramzytu na zewnątrz mają ceramiczną ścierną skorupkę toteż w takich wypełnieniach niechętnie gnieżdżą się nieproszeni goście tacy jak krety, nornice, szczury, myszy – przekonuje Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca®.

prace przy Afrykanarium
proces wysypywania keramzytu
prace przy Afrykanarium
Afrykanarium w trakcie powstawania
Afrykanarium w trakcie prac
środowisko przypominające Afrykę
dżungla Kongo w trakcie powstawania
końcowe prace przy Afrykanarium
zewnętrzne baseny


Afrykarium jest obiektem unikalnym, jednak zastosowane w nim technologie sprawdzą się także  w znacznie mniejszych inwestycjach. Zalety zielonych dachów warto rozważyć przed przystąpieniem do projektowania praktycznie każdego budynku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Magdalena Kolwaga

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także