ukryj

Marmolit jest swego rodzaju odmianą tynku dekoracyjnego. Jest on materiałem doskonale odpornym na mróz, nietrudno utrzymać go w czystości, nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, a dodatkowo nie kosztuje wiele.

marmolitWymienione cechy, jak również nienaganna estetyka miejsc pokrytych marmolitem powodują, iż staje się on materiałem coraz bardziej popularnym i stosowanym w polskim budownictwie już niemal powszechnie. Posiada formę łatwej w użyciu pasty, powstałej na bazie żywicy akrylowej
i naturalnego kruszywa marmurowego. Można domniemywać, że to właśnie od rodzaju zastosowanego w czasie produkcji kruszywa – powstała obowiązująca aktualnie nazwa handlowa produktu.

Rodzaje marmolitu

Zasadniczo, innowacyjny mozaikowy tynk akrylowy marmolit różni się od siebie jedynie pod względem grubości ziarna. Najczęściej występuje on w odmianach ziaren o grubości od 1,5 mm do 3,0 mm. Trzeba zaznaczyć, iż im większa jest grubość wspomnianego powyżej ziarna – tym tynk jest bardziej dekoracyjny, ale też mniej wydajny. Przy mniejszej granulacji jego zużycie wynosi od 3 do 4 kg/m². Natomiast przy granulacie trój milimetrowym zużycie tynku wzrasta do nawet 7 kg/m².
Ponadto, tynk występuje na rynku handlowym w dość szerokiej gamie kolorystycznej, co powoduje, że nietrudno dopasować go do całości elewacji lub stylu, w jakim planuje się urządzić wnętrze. Obecnie wzorniki marmolitu opiewają na około 20 różnych kolorystycznie wzorów, przy czym dokładna baza kolorystyczna zależy od producenta materiału.

Zastosowanie

Jako, że marmolit jest materiałem odpornym na przemarzanie oraz działanie innych, równie niekorzystnych warunków atmosferycznych – doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków. Z pominięciem dużych obszarów ścian zewnętrznych, do których akurat marmolit się nie nadaje – doskonale sprawdzi się do wykończenia wszelakich detali architektonicznych, dekoracji cokołów, kominów, podmurówek, słupów, czy ogrodzenia wokół domu.
Wewnątrz pomieszczeń marmolit można stosować praktycznie bez żadnych ograniczeń i zgodnie z upodobaniami estetycznymi. Coraz częściej znajduje on zwolenników pośród firm zajmujących się odnawianiem starych i zniszczonych klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych. Wówczas z wielkim powodzeniem zastępuje stosowane i popularne przed laty lamperie z farb olejnych. Jest jednak na tyle estetyczny, że śmiało można stosować go także w przypadku domów jednorodzinnych. Doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju holi wejściowych, korytarzy, kuchni, łazienek i innych pomieszczeń, w których ściany do pewnej wysokości są w sposób szczególny narażone na zabrudzenia.

elewacja zewnętrzna

Podłoże pod marmolit

Cienka warstwa tynku akrylowego powinna ściśle przylegać do podłoża. Aby w praktyce osiągnąć powyższe zamierzenie –  podłoże pod marmolit należy odpowiednio przygotować. Powinno ono zostać uprzednio pokryte warstwą tynku podkładowego, który ma za zadanie utworzyć równą i gładka powierzchnię. Powierzchnia ta powinna być jednocześnie całkowicie sucha, nośna, jednorodna i wolna od wszelakich zanieczyszczeń. Najbardziej zalecane jest stosowanie marmolitu na podłożach cementowych, posiadających niską chłonność wody.
Trzeba też pamiętać, iż marmolit niespecjalnie nadaje się na powierzchnie poziome, zwłaszcza wówczas, kiedy znajdują się one na zewnątrz budynku. Nie zaleca się także stosowania omawianego materiału na ścianach narażonych na kapilarne podciąganie wody.

Nanoszenie marmolitu

Prace związane z nanoszeniem materiału na wybraną powierzchnię nie są bardzo skomplikowane, ale dobrze jest jeśli zajmuje się nimi osoba posiadająca doświadczenie w nanoszeniu tynków cienkowarstwowych. Tynk nakładany jest ręcznie z użyciem narzędzi z nierdzewnej stali. Trzeba też wybrać odpowiedni czas na nanoszenie marmolitu, ponieważ temperatura otoczenia oraz podłoża powinna wahać się pomiędzy +5 stopni C, a 25 stopni C. Względna wilgotność powietrza także nie powinna być zbyt wysoka.  Przed całkowitym związaniem – marmolit nie powinien być poddany bezpośredniemu działaniu słońca i opadów atmosferycznych. Trzeba wiedzieć, że czas wiązania tynku jest uzależniony właśnie od warunków panujących wokół niego. Im zatem wyższa wilgotność względna powietrza i niższa temperatura – tym wiązanie marmolitu będzie dłuższe.

kolory marmolitu

Zalety marmolitu

Przede wszystkim marmolit w porównaniu z  popularnym stiukiem – jest stosunkowo tanim materiałem wykończeniowo – dekoracyjnym. Naniesiony na wybrana powierzchnię – sprawia także mniej kłopotów z utrzymaniem go w czystości. W zimie rzadziej pojawiają się na nim wszelkiego rodzaju wykwity i przebarwienia, a czyszczenie odbywa się za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem.
Tynki z marmolitu poprzez swoją sporą elastyczność – nie pękają, nie ulegając w ten sposób przedwczesnej degradacji – są w stanie cieszyć oko użytkowników przez długie lata. Dodatkowo, charakteryzują się one dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a nawet w przypadku powstania na nich nieznacznych rys – poprzez swoją strukturę – skutecznie je maskują. Dobrze przyczepiają się do podłoża, nie sprawiając kłopotów z nanoszeniem i wytrzymują doskonale wszelkie zmiany temperaturowe i inne anomalia pogodowe.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,27 / 15 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Drewniane elewacje

Drewniane elewacje

Dom wykończony okładzinami z drewna wygląda elegancko i kojarzy się z naturą. Wbrew pozorom, drewniane elewacje... Przeczytaj cały artykuł

Klejenie płytek na elewacjach ocieplonych systemami ETICS

Klejenie płytek na elewacjach ocieplonych systemami ETICS

Dom ocieplony systemem ETICS, którego elewacja w całości, bądź w części wygląda jakby była wykończona klinkierem lub... Przeczytaj cały artykuł

Czym wykończyć ściany jednowarstwowe z zewnątrz

Czym wykończyć ściany jednowarstwowe z zewnątrz

Wykończenie ścian jednowarstwowych powinno nie tylko zabezpieczyć budynek przed czynnikami zewnętrznymi, ale także... Przeczytaj cały artykuł

Drewniana elewacja

Drewniana elewacja

Drewniana elewacja zdobi nowoczesny dom w Alpach Austriackich. Przeczytaj cały artykuł

Dom z cegły

Dom z cegły

Prezentowany dom był kiedyś starym gospodarstwem domowym. Na użytek mieszkańców przeszedł metamorfozę. Przeczytaj cały artykuł

System elewacyjny weber.therm DECOR

System elewacyjny weber.therm DECOR

Dla wszystkich tych, którzy poszukują oryginalnej elewacji domu Weber wprowadza system ociepleń weber.therm DECOR.... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. Natasza72

  duży wybór tynków dekoracyjnych zewnętrznych ma sklep ekosklad.pl. Warto tam zajrzeć, mają fachowych doradców, miłą obsługę, korzystne możliwości zakupu i dobry towar!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-okna

 • Ogród zimowy - zabudowa

  Ogród zimowy - zabudowa

  Ogród w kulturze Zachodu kojarzony jest z miejscem, w którym można odpocząć oraz oderwać się od trudów codzienności. Ze

E-ogródek

E-dach

 • Remont poddasza - część 1

  Remont poddasza - część 1

  Wiele starych miejskich kamienic kryje w sobie zapomniane, na pozór bezużyteczne poddasza. Przy odrobinie...

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Zaokrąglone ściany - jak je obudować?

x