ukryj

Deski, płytki, kształtki na elewacje

Tagi: , , , , , , ,

Tak zwane suche okładziny ścian zewnętrznych to interesująca alternatywa dla tynków. Pozwalają uzyskać ładną, niebanalną elewację. Da się również umieścić między nimi a murem warstwę materiału termoizolacyjnego i tym samym zmniejszyć straty ciepła.

Okładziny elewacyjne mocuje się do murów za pośrednictwem rusztów nośnych. Wszelkie prace związane z ich wykonywaniem polegają na mechanicznym łączeniu poszczególnych elementów. Praktycznie nie wykorzystuje się do tego żadnych zapraw ani innych substancji wymagających schnięcia i wiązania. Sprawia to, że prace przebiegają szybciej i nie wymagają kilkutygodniowych przestojów.
Okładzina może osłaniać wszystkie ściany zewnętrzne budynku lub tylko poszczególne fragmenty, warte wyeksponowania. Efekt estetyczny, jak również trwałość okładzin zależy przede wszystkim od ich rodzaju.Elewacja z drewnaWybór jest bardzo duży, od naturalnych desek, poprzez panele imitujące drewno, aż po duże płyty. My prezentujemy cztery najpopularniejsze okładziny, stosowane głównie w budownictwie jednorodzinnym.

Okładzina z desek
Do budowy drewnianych elewacji stosuje się drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe, modrzewiowe, a od kilku lat dostępne są także elewacje z gatunków egzotycznych. Długość desek elewacyjnych wynosi od 1 do 6 m, a szerokość 9-15 cm. Deski różnią się również grubością. Najsolidniejsze są te o grubości około 3-4 cm. Cieńsze są dość wiotkie i trzeba zapewnić im więcej punktów podparcia. W ostatnich latach bardzo modne są deski o prostych kształtach typu pióro-wpust, zakład czy "żaluzja".
Deski przybija się poziomo do pionowych elementów rusztu lub pionowo - do listew poziomych. Ruszt buduje się z drewnianych łat do grubości dostosowanej do materiału ociepleniowego.

Ważne zalecenia:

 • dolna krawędź elewacji drewnianej nie powinna znajdować się niżej niż 30 cm od poziomu gruntu. Uchroni się ją w ten sposób przed zabrudzeniem kroplami deszczu odbijającymi się od ziemi;
 • między deskami a ścianami musi być szczelina wentylacyjna;
 • drewno (np. świerkowe)  trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych (deszczu, słońca), grzybów, pleśni i owadów, malując lakierem, farbą kryjącą, impregnatem lub lakierobejcą. Ale przykładowo, drewno modrzewia syberyjskiego, cedru czerwonego czy też egzotycznej tatajuby, z uwagi na swoje właściwości, nie musi być koniecznie zabezpieczone chemicznie.

SidingSiding
Drewno jest dość drogie, a PVC tanie. Dlatego też wymyślono siding, czyli winylowe panele elewacyjne, odwzorowujące układ desek, a czasem też ich fakturę. Mają one długość od 3 do nawet 6 m. Ich szerokość wynosi około 23-30 cm. Wykonane są z PVC grubości 1-2 mm. Panele mocuje się do podobnego rusztu co deski. Zasady są tu podobne. Aby okładzina dobrze wyglądała i odpowiednio funkcjonowała, oprócz paneli potrzebne będą między innymi listwy do obramowania okien i drzwi, listwy startowe oraz listwy narożnikowe. Dużą zaletą sidingu jest to, że stosując się do instrukcji producenta, można go zamocować samodzielnie, bez pomocy fachowców. Siding jest też trwały i nie trzeba go poddawać żadnym zabiegom konserwującym, jedynie raz na jakiś czas myć. Panele są produkowane w wielu kolorach, a są i takie, które zamiast drewna naśladują elewację z cegieł lub płytek klinkierowych.

Ważne zalecenia:

 • między sidingiem a ścianą lub materiałem ociepleniowym również trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną, zapewniając jej wloty w dolnej części ściany i wyloty w pobliżu okapu.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,25 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Montaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku systemów suchej zabudowy, przebudowywanie pomieszczeń stało się łatwiejsze. Przeczytaj cały artykuł

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny daje duże możliwości tym, którzy chcą przemienić tradycyjnie wykończone ściany zewnętrzne. Przeczytaj cały artykuł

Cokół z klinkieru - trwałe wykończenie

Cokół z klinkieru - trwałe wykończenie

Cokół warto go wykonać z materiału trwałego i odpornego na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Przeczytaj cały artykuł

Drewno na elewacje

Drewno na elewacje

Drewno na elewacje jest coraz popularniejsze. Szczególnie efektownie wygląda w zestawieniu z zimnymi i surowymi... Przeczytaj cały artykuł

Elewacje drewniane

Elewacje drewniane

Dostępność egzotycznych gatunków drewna oraz lepsze metody konserwacji zachęcają właścicieli domów... Przeczytaj cały artykuł

Freski na ścianie

Freski na ścianie

Fresk to technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (5)

 1. kompozyt.info

  EcoTeak.pl/Wielkopolska // Elewacje drewniane - piękno wyglądu wymagające konserwacji lub... Alternatywą są panele elewacyjne EcoTeak z kompozytu drewna z 25 letnią gwarancją.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. irena.pak

  Jaką elewację polecacie? Okładziny z desek wyglądają imponująco...

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Siema Znalazłem ciekawą stronkę z opisanymi tematami budowlanymi :) Jak ktoś tak jak ja jest w tech. budowlanym , albo wyżej zapewne mu się przyda ponieważ mądrze tam piszą :) Strona to: http://budopedia.pl Nie bierzcie tego jak reklamy , chcę tylko pomóc potrzebującym :) Miłego dnia :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Siema Znalazłem ciekawą stronkę z opisanymi tematami budowlanymi :) Jak ktoś tak jak ja jest w tech. budowlanym , albo wyżej zapewne mu się przyda ponieważ mądrze tam piszą :) Strona to: http://budopedia.pl Nie bierzcie tego jak reklamy , chcę tylko pomóc potrzebującym :) Miłego dnia :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Ja mam okładzinę z kompozytu. Wybrałam produkt, który nadaje się zarówno na wykończenie elewacji, jak i podbitki dachowej. Wygląda jak drewno, bardzo elegancko i estetycznie. Nie wymaga impregnowania, jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Mam 10 lat gwarancji na moją okładzinę, ale wiem że przetrwa ona o wiele wiele dłużej.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-okna

E-izolacje

E-ogródek

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Budowa bez pozwolenia – już od czerwca

x