ukryj

Czym wykończyć ściany wewnętrzne?

Tagi: , , , , , ,

Wybór sposobu wykończenia ścian wewnętrznych ma spore znaczenie, bowiem chodzi nie tylko o zapewnienie estetyki, lecz również o zachowanie odpowiedniej izolacyjności cieplnej.

wykończenie ścian wewnętrznychW praktyce w nowo wzniesionym budynku do wyboru są tynki suche lub mokre, wykończone farbą, ewentualnie okładziną z płytek ceramicznych, szklanych lub kamiennych. Z tapetowaniem, boazeriami i innymi okładzinami o małej trwałości lepiej wstrzymać się przez kilka lat, do czasu, aż ściany osiągną pełnię parametrów eksploatacyjnych.

Dom doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, zatem można brać się za wykańczanie ścian wewnątrz! - wielu inwestorów już w tym momencie najchętniej układałoby tynki. Spokojnie - słyszą od profesjonalnego wykonawcy. Najpierw trzeba pozwolić budynkowi osiąść przez co najmniej kilka tygodni. Jeśli tynkowanie rozpocznie się bezpośrednio po wzniesieniu murów, wkrótce w narożnikach, wokół okien i wzdłuż spoin między pustakami tynk popęka. Na decyzję, czym wykończyć ściany i zakupy jest zatem sporo czasu. Przerwa w budowie nie może trwać jednak wiele miesięcy. Wszystkie materiały budowlane, również te używane do murowania ścian, jak pustaki, czy cegły, chłoną wilgoć w mniejszym, bądź większym stopniu. Zbyt długie pozostawienie nagich ścian skutkuje zawilgoceniem zewnętrznej warstwy muru, co pogarsza parametry cieplne i zwiększa ryzyko, że po wykonaniu tynku na jego powierzchni pojawią się wykwity i odbarwienia.

tapeta na ścianieOgraniczony wybór

W przypadku nowych murów wybór sposobu wykończenia ścian jest dość ograniczony - tynk suchy lub mokry, jako powłoka dekoracyjna warstwa farby. W pomieszczeniach wilgotnych można ponadto zwieńczyć ściany okładzinami ceramicznymi, kamiennymi lub szklanymi. Zalecenia te technolodzy budownictwa opracowali na podstawie wieloletnich badań procesów zachodzących w nowo wzniesionych ścianach. Nowe budynki osiadają nawet przez kilka miesięcy, a to oznacza, że tynk mocno pracuje, zatem wszelkie nietrwałe wykończenia są narażone na pękanie i odspajanie od ściany w wyniku występujących naprężeń. Równie istotne jest nieograniczanie paroprzepuszczalności. Ściany i tynki nie wysychają w ciągu kilku tygodni. Jedynie uzyskują wytrzymałość pozwalającą na eksploatację. Ostatecznie parametry wilgociowe stabilizują się dopiero po kilkunastu miesiącach. Tapety, boazerie i inne tego typu okładziny ograniczają swobodne "oddychanie" muru, a skutkiem często bywa zawilgocenie pod warstwą wykończenia. Jedynie w pomieszczeniach, w których i tak występuje stale podwyższony poziom wilgoci, jak kuchnia i łazienka, dopuszcza się stosowanie wytrzymałych okładzin ceramicznych. Wykończenie tynku na nowej ścianie tylko przy pomocy malowania ma ponadto uzasadnienie ekonomiczne - zniszczoną powłokę malarską łatwo usunąć i zastąpić kolejną.

płyty gipsowo-kartonoweSuchy tynk

Tzw. suchy tynk nie jest tynkiem w rozumieniu technologii budowlanej. To okładzina z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych przyklejana bezpośrednio do murów lub mocowana na stalowym ruszcie, podobnie jak ma to miejsce w systemach suchej zabudowy. Płyty są polecane do wykańczania nowych murów ze względu na swoją paroprzepuszczalność. Naturalne właściwości gipsu zawartego w strukturze płyt sprawiają, że ten rodzaj wykończenia pomaga utrzymać prawidłową wilgotność pomieszczeń - w zależności od zmieniających się warunków, płyty kondensują parę wodną lub oddają ją z powrotem do wnętrza. Ponadto okładziny z płyt g-k lub g-w dobrze izolują termicznie podnosząc komfort cieplny pomieszczeń. Suchy tynk ma również tę zaletę, że - jak sama nazwa wskazuje - jest wykonywany na sucho, zatem prace wykończeniowe można prowadzić nawet zimą.

Tynki mokre

Do tynkowania nowych murów najczęściej stosuje się tynki cementowo-wapienne. Decyduje o tym ich duża uniwersalność - można w ten sposób wykańczać ściany w pomieszczeniach suchych i wilgotnych. Ponadto są stosunkowo niedrogie, odporne na uszkodzenia i, co istotne w przypadku "młodych" ścian, paroprzepuszczalne. Zewnętrzną warstwą dekoracyjną może być tynk ozdobny, czy gładź gipsowa.

Zamiast tynku cementowo-gipsowego można również zastosować setki gotowych mieszanek przeznaczonych do wykańczania ścian wewnętrznych oferowanych na rynku, co pozwala łatwo osiągnąć oczekiwany efekt dekoracyjny. Producenci oferują tynki w różnych kolorach i nadające ścianom dowolną fakturę. Wybierając mieszankę warto jednak zwrócić uwagę na deklarowaną paroprzepuszczalność produktu. Niezłym wyborem w przypadku nowych ścian jest także tynk gipsowy lub gipsowo-wapienny, który, ze względu na wspomniane już naturalne właściwości gipsu, zapewnia pomieszczeniom optymalną wilgotność. Jest to jednak rozwiązanie dobre do salonu i pomieszczeń, gdzie ściany nie są narażone na uderzenia. Tynk gipsowy ma bowiem bardzo niską wytrzymałość mechaniczną. W korytarzu ściany wykończone gipsem szybko będą pełne dziur i odprysków. Planując pomalowanie tynku gipsowo-wapiennego należy pamiętać, że większość farb można na niego nakładać dopiero po wstępnym okresie karbonizacji zaprawy, co trwa około miesiąca, inaczej powłoka malarska będzie się łuszczyć i odpadać. Do tynkowania nowych ścian zdecydowanie nie poleca się tynków cementowych. Są wprawdzie wytrzymałe, jednak w znacznym stopniu ograniczają "oddychanie" murów. Ponadto tynki cementowe, podczas wiązania silnie się kurczą, co w połączeniu z intensywnie pracującym murem powoduje, iż łatwo pokrywają się siateczką drobnych pęknięć.

Nowe ściany można tynkować ręcznie, lecz znacznie lepszy pomysł to użycie agregatu tynkarskiego, dzięki któremu warstwa wykończenia jest bardziej jednorodna, co ma wpływ na jej trwałość. Agregat pozwala również na szybsze wykonanie prac.

okładziny z płytekOkładziny z płytek

W przypadku nowych ścian w zasadzie nie powinno stosować się okładzin z płytek ceramicznych, kamiennych czy szklanych, bowiem warstwa ceramiki nie przepuszcza pary wodnej. Technolodzy budownictwa dopuszczają jednak ich użycie w pomieszczeniach wilgotnych, jak kuchnia i łazienka, w których prawidłowa wymiana pary wodnej i "oddychanie" murów i tak są utrudnione, a ponadto istnieje konieczność zabezpieczenia ścian przed nadmiernym wnikaniem wilgoci. Kładąc płytki należy zatem pamiętać, by najpierw zabezpieczyć ściany izolacją przeciwwilgociową, tzw. płynną folią, w miejscach narażonych na wnikanie wody - przy wannie, kabinie prysznicowej, umywalce, bidecie itd.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,60 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Kolorowy beton

Kolorowy beton

Artevia™ Kolor to innowacyjne rozwiązanie architektoniczne przeznaczone dla profesjonalistów i odbiorców indywidualnych. Przeczytaj cały artykuł

Tynk akrylowy - ochrona elewacji

Tynk akrylowy - ochrona elewacji

Elewacje budynków narażone są na różnego typu zagrożenia, głównie wilgoć. Nowością na rynki jest tynk akrylowy... Przeczytaj cały artykuł

Deski elewacyjne

Deski elewacyjne

Sprawdzonym sposobem wykończenia elewacji jest urozmaicanie jej drewnianymi powierzchniami. Przeczytaj cały artykuł

Malowanie ścian

Malowanie ścian

Nic tak nie upiększa wnętrz jak kolory. Za pomocą dostępnych na rynku farb dekoracyjnych mamy niemal nieograniczone... Przeczytaj cały artykuł

Papier na ścianie

Papier na ścianie

Chcesz coś zmienić w swoim mieszkaniu? Zacznij od ściany - to najprostszy sposób na zmianę dekoracji wnętrza. Przeczytaj cały artykuł

Tadelakt - sposób na wykończenie ścian

Tadelakt - sposób na wykończenie ścian

Tadelakt - pod tą egzotycznie dla nas brzmiącą nazwą kryje się tradycyjny tynk o aksamitnym połysku i... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (4)

 1. malarzyna

  Temat: Gładzie bezpyłowe multi- finish. Ogólnie dostępne gładzie to nic innego jak zwykłe gipsowe błoto, na którym powstaje pleśń i grzyb. Powodem tego zagrzybienia jest brak powietrza w strukturze gładzi. Jedyną gładzią, która sprawia, że ściany mogą oddychać jest gładź Multi-finish. Wyjątkowość swą gładź ta zawdzięcza, specyficznej metodzie nakładania, tzw. skimming, który polega na wygładzaniu gładzi kiedy jest jeszcze mokra. Gładź nie pyli- nie kurzy się bo nie trzeba jej docierać, jest mocniejsza od białej, wytrzymałość zbliżona do betonu oraz co najważniejsze jest tańsza od tradycyjnej. Wykonawstwo kosztuje mniej więcej tyle co gładź biała. Zainteresowanych wykonawców zapraszam na szkolenie z metody nakładania organizowanym przez Rigips koszt ok 500zł ( informacje na stronie rigips.pl oraz na stronie multifinish.pl) Zainteresowanych inwestorów zapraszam do kontaktu ze mną.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. domu

  Ja dowiedziałem się forum o gładzi wapiennej: http://www.budowa-info.pl/sciany-i-stropy-f14/ super sprawa wtedy w pełni wykorzystujemy właściowości tynków cem-wap

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. janekk45

  koniecznie warto sie zainspirować ciekawymi strukturami jakie ma Magnat, na ich stronie jest dużo aranżacji, sam w salonie użyłem stiuku weneckiego, efekt jest oszałamiający :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Najlepiej wykończyć gładzią. Potem to już rzecz gustu. Zerknij tutaj: http://www.castorama.pl/wykonczenie-powierzchni-scian-i-sufitow-jaka-gladz-wybrac.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic=

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-okna

E-izolacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Stropy monolityczne

x