ukryj

Budowa domu przebiega w wielu etapach. Pierwszym jest geodezyjne wytyczenie budynku. Po nim wykonuje się prace ziemne (wykopy), następnie wylewa fundamenty, stawia ściany fundamentowe lub ściany piwnic, zakłada izolację poniżej poziomu terenu, doprowadza przyłącza instalacyjne i zasypuje wykopy.

dom z keramzytu - fundamentyWiększość tych prac jest trudna, długotrwała i w efekcie – mało widoczna. Wielu wykonawców, opisując ten etap, posługuje się określeniem: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”. Później przez następne tygodnie budynek rośnie w oczach i rozpoczynają się prace wykończeniowe. I znów końca nie widać.

Czy pierwsze etapy prac zawsze muszą być długotrwałe i uciążliwe?

Aby je szerzej omówić, warto przywołać kilka podstawowych definicji.
Fundamenty – elementy konstrukcyjne przenoszące obciążenia z całego budynku na podłoże gruntowe.
Ściany fundamentowe – ściany konstrukcyjne wykonane bezpośrednio na fundamentach. Mogą oddzielać pomieszczenia piwnic od gruntu lub być obustronnie obsypane gruntem.
Ściany piwnic – rodzaj ścian fundamentowych, które oddzielają pomieszczenia piwnic od gruntu, ale też ściany wygradzające poszczególne pomieszczenia piwniczne.

fundamenty domu

Fundamenty

W Polsce, ze względu na dość zróżnicowane podłoża gruntowe, większość fundamentów wykonuje się jako konstrukcje żelbetowe (betonowe, zbrojone prętami). Takie fundamenty osiadają wraz z budynkiem w sposób ciągły. Dawniej wykonywano fundamenty murowane z cegły lub kamienia, ale to rozwiązanie niestety przestało się sprawdzać. Obecnie prowadzi się bowiem różne roboty ziemne związane z układaniem wielu instalacji, przez co naruszane są naturalne warunki gruntowo-wodne, powstają duże drgania od nasilonego ruchu drogowego i kolejowego, a ściany przenoszą znacznie większe obciążenia. Inaczej jest w krajach, w których przeważają podłoża skaliste. Tam pod część domów nadal układa się fundamenty z bloczków. Tak się dzieje między innymi w Szwecji, Norwegii i Finlandii.

bloczek fundamentowyŚciany fundamentowe i ściany piwnic

Ściany fundamentowe i ściany piwnic najczęściej wykonuje się z betonowych bloczków lub wylewa w szalunkach (deskowaniach). Takie ściany przenoszą duże obciążenia, ale są ciężkie i mają bardzo słabą izolacyjność termiczną. Obecnie ściany piwnic stawia się najczęściej z bloczków betonowych. Na różnych budowach można zaobserwować, że takie same bloczki stosuje się w wypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych, przy budowie podziemnych garaży w centrach handlowych oraz domów jednokondygnacyjnych. W tych wszystkich konstrukcjach 1 m² ściany o grubości 38 cm waży ok. 840 kg. Czy zawsze celowe jest stosowanie jednolitych elementów do budowy budynków o różnym charakterze?

Coraz częściej alternatywą dla bloczków betonowych są bloczki z keramzytobetonu. Ich produkcję rozpoczęto w Europie wkrótce po uruchomieniu pierwszych fabryk keramzytu, czyli już w latach 50. XX wieku.

Co wyróżnia bloczki z keramzytobetonu?

1. Podstawowym kruszywem do ich produkcji jest Leca® KERAMZYT – kruszywo ceramiczne kilkakrotnie lżejsze od piasku czy żwiru. Keramzyt jest produkowany ze specjalnej gliny wypalanej w temperaturze ok. 1150°C. W procesie wypalania glina pęcznieje i tworzy się porowata struktura wewnątrz granulki, z twardą ceramiczną skorupką na zewnątrz.

2. Mniejsza waga keramzytu to mniejszy ciężar wykonanych z niego bloczków, a w konsekwencji mniejszy ciężar murów budynku. Warto tu podkreślić, że 1 m² muru o szerokości 38 cm z bloczków keramzytobetonowych wymurowanych na zaprawie cementowej ma ciężar zaledwie ok. 420 kg. W przypadku bloczków z betonu ciężar ten wynosi ok. 840 kg, czyli jest dwukrotnie większy.

3. Mniejszy ciężar murów pozwala na zmniejszenie ilości zbrojenia w ławach fundamentowych.

4. O połowę mniejszy ciężar materiałów do budowy murów to również łatwiejsza praca ekipy murarskiej. Pomocnicy muszą przewieźć o połowę mniej ciężarów na stanowisko pracy, a murarze w czasie jednego dnia pracy podnoszą i układają na murze materiały lżejsze o kilka ton.

5. Na średniej wielkości dom jednorodzinny bez podpiwniczenia wszystkie keramzytobetonowe bloczki można dostarczyć jednym transportem. Ich łączny ciężar nie przekracza bowiem 20 t. W przypadku ścian fundamentowych z bloczków betonowych konieczny jest transport dwoma zestawami transportowymi.

6. Bloczki keramzytobetonowe mają większe wymiary niż betonowe, co pozwala oszczędzić zużycie zaprawy murarskiej na 1 m² muru oraz skraca czas pracy.

7. Największą zaletą stosowania lżejszych bloczków keramzytobetonowych jest bardzo korzystna izolacyjność cieplna. Stosując takie bloczki do wykonania ściany grubości 38 cm, można zaoszczędzić na jej izolacji termicznej. Aby z bloczków betonowych wykonać ściany fundamentowe o takiej samej izolacyjności termicznej jak ściana z bloczków keramzytobetonowych, należy obłożyć je izolacją o grubości 2–3 cm. To niewiele, ale jeśli dom jednorodzinny ma zaledwie 50 m² ścian fundamentowych, to dodatkowa izolacja takiej powierzchni kosztuje ok. 500 zł.

Bloczki keramzytobetonowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych o wytrzymałości 5–10 MPa można bez obaw stosować w zabudowie jednorodzinnej. W porównaniu z bloczkami betonowymi oszczędza się koszty transportu, stali zbrojeniowej, robocizny, ilości zaprawy murarskiej oraz izolacji termicznej. Te bloczki są produkowane w całej Polsce.

dom z keramzytu

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

dom z keramzytu - fundamenty


 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,83 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Izolacja z wełny mineralnej

Izolacja z wełny mineralnej

Materiały do izolacji akustycznej pomieszczeń i tłumienia dźwięków dzieli się na podstawowe i pomocnicze.* Przeczytaj cały artykuł

Jak ochronić fundamenty przed wilgocią?

Jak ochronić fundamenty przed wilgocią?

Każdy dom - czy to z piwnicą, czy bez - trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Woda może dostawać się... Przeczytaj cały artykuł

Ściany fundamentowe - monolityczne czy murowane?

Ściany fundamentowe - monolityczne czy murowane?

Wybór rodzaju ścian fundamentowych zawsze powinien być podyktowany warunkami gruntowymi na działce i rodzajem... Przeczytaj cały artykuł

Renowacja fundamentów - błędy i zaniedbania

Renowacja fundamentów - błędy i zaniedbania

Prace renowacyjne są zwykle trudniejsze do wykonania i bardziej kosztowne od prac związanych z budowaniem od podstaw. Przeczytaj cały artykuł

Dom z keramzytu - ciepłe i zdrowe budowanie

Dom z keramzytu - ciepłe i zdrowe budowanie

Decydując się na budowę własnego domu musimy dokonać wielu ważnych rozstrzygnięć. Jednym z nich jest wybór technologii.. Przeczytaj cały artykuł

Dom z keramzytu - dowiedz się więcej

Dom z keramzytu - dowiedz się więcej

Keramzyt jest niezastąpiony przy wielu pracach budowlanych i remontowych. To ciepły, lekki i ekologiczny materiał... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Redakcja

  Budowa domu przebiega w wielu etapach. Pierwszym jest geodezyjne wytyczenie budynku. Po nim wykonuje się prace ziemne... Dom z keramzytu ? fundamenty >>

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. wylewam płytę denną pod Koszalinem .... zapewne mi beton dowiozą z Krakowa ;-)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

 • Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Święta wielkanocne kojarzą się wszystkim z wystawnym jedzeniem, kolorowymi pisankami, żółtymi kurczakami i wiosną.

E-okna

E-mieszkanie

E-instalacje

 • Odprowadzanie ścieków

  Odprowadzanie ścieków

  Jeśli na terenie nie ma kanalizacji trzeba gromadzić ścieki i zlecać ich okresowe wywożenie lub oczyszczać je.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Budowa domu z bali, a zima

x