Zobacz co zainteresowało
Twoich znajomych z Facebook

Ciepły mur pruski

Tagi: , , , , , Ocieplanie ścian

Krystian Dusza, Grupa Atlas.

Mam na działce nieduży, murowany dom. Chciałbym przed zimą budynek ocieplić styropianem, a elewację pokryć drewnem tak, żeby imitowała mur pruski. Jak to zrobić? – pyta pan Janusz.

Technologia wykonania ocieplenia budynku nie jest sprawą zbyt skomplikowaną. Pewnym utrudnieniem będzie nie tyle prawidłowe wykonanie modernizacji, co nadanie elewacji charakteru konstrukcji szkieletowo-ryglowej, zwanej potocznie murem pruskim. Praca ta wymaga precyzji, dlatego warto powierzyć ją doświadczonej ekipie.

Przed przystąpieniem do zasadniczych prac konieczny będzie projekt. Zaproponowany przez pana styropian jest dobrym izolatorem ciepła, materiałem odpornym na działanie wilgoci, nierozprzestrzeniającym ognia, łatwym w obróbce. Aby ocieplone ściany skutecznie chroniły dom przed nadmierną utratą energii, architekt powinien precyzyjnie ustalić optymalną grubość warstwy styropianu. Tak jak wspomniałem, projekt musi uwzględniać, z oczywistych względów, ozdobną drewnianą konstrukcję oraz technologię wykonania całości modernizacji.

Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, proponuję następującą technologię. Po przyklejeniu do ściany budynku płyt styropianowych zaprawą – na przykład Atlas Hoter S – w płytach należy wyciąć korytka w miejscach, w których będą zamontowane deski. Radziłbym tak wykonać wycięcie, żeby pod deską znajdowała się warstwa izolacyjna styropianu (całkowita grubość styropianu powinna być większa od grubości deski), co pozwoli na zminimalizowanie mostków termicznych. Trzeba też pamiętać, by po ostatecznym wykończeniu elewacji tynkiem lub inną okładziną, tworzyła ona z deską równą powierzchnię.

Na tak przygotowane płyty styropianowe nakłada się zaprawę klejącą Atlas Hoter U i zatapia w niej siatkę z włókna szklanego, otrzymując tzw. warstwę zbrojoną, stanowiącą podłoże pod wyprawę tynkarską. Po jej związaniu i ułożeniu podkładowej masy tynkarskiej (odpowiedniej dla stosowanego tynku), mocuje się przygotowane wcześniej deski do muru na metalowe kotwy, poprzez styropian i tulejki dystansowe z tworzywa. Deski powinny być sezonowane i klejone, aby uniknąć ich późniejszego odkształcania, a przed położeniem zaimpregnowane. Są też zwolennicy stosowania naturalnych desek, które – spękane – sprawiają wrażenie starych. To kwestia gustu. Wybór, jak zawsze, należy do inwestora. Szczeliny między bokami desek a styropianem należy wypełnić masą uszczelniającą, na przykład silikonem sanitarnym Atlas Artis.



Po zabezpieczeniu desek folią malarską można przystąpić do ostatniego etapu. Na zagruntowanej podkładową masą tynkarską warstwie zbrojonej, nakłada się cienkowarstwową wyprawę tynkarską. Zamiast tynkiem, przestrzenie między deskami można obłożyć płytkami klinkierowymi. W tym przypadku do ich przyklejenia polecałbym klej wysokoelastyczny Atlas Plus, a do wypełnienia szczelin Fugę Atlas Artis. Metalowe wkręty w deskach można zamaskować za pomocą ociosanych drewnianych kołków.

Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
5,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem poprawienia izolacyjności akustycznej istniejącej przegrody jest montaż dodatkowej Przeczytaj cały artykuł

Nowy dom

Nowy dom

Wraz z oddaniem domu dla sześciu rodzin w Józefosławiu, co miało miejsce w dniu 9 listopada 2010 r... Przeczytaj cały artykuł

EuroSkills 2010 w Lizbonie

EuroSkills 2010 w Lizbonie

Uczestnicy konkursu wygrywają dzięki profesjonalnym elektronarzędziom firmy Bosch. Przeczytaj cały artykuł

800-lecie ceramiki budowlanej

800-lecie ceramiki budowlanej

W 2011 roku przypada finał trzyletniej celebracji obchodów 800-lecia ceramiki budowlanej na ziemiach polskich. Przeczytaj cały artykuł

Budowlańcy przeszkoleni w Miasteczku SILKA YTONG

Budowlańcy przeszkoleni w Miasteczku SILKA YTONG

W profesjonalnych i bezpłatnych szkoleniach zrealizowanych w ramach Miasteczka Akademia Murowania SILKA YTONG... Przeczytaj cały artykuł

1000 narzędzi - 1000 testerów

1000 narzędzi - 1000 testerów

Europejska akcja testowania elektronarzędzi profesjonalnych Bosch rozpoczyna projekt „1000 narzędzi – 1000 testerów”. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ogródek

  • Truskawki - uprawa i odmiany

    Truskawki - uprawa i odmiany

    Jeden z najpopularniejszych owoców na polskich stołach - truskawka - w rzeczywistości nie jest owocem w rozumieniu...

E-mieszkanie

  • Deser lodowy

    Deser lodowy

    Schłodzoną śmietanę kremówkę lub śnieżkę ubij za pomocą miksera, aż uzyska pożądaną konsystencję.

E-dach

  • Koszt dachu

    Koszt dachu

    Wykonanie dachu pochłania znaczą część kosztów przy budowie domu, dlatego wybór dachu i odpowiednie jego pokrycie...

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Ściany zewnętrzne, wewnętrzne i podziemne

x