ukryj

Montaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Tagi: , ,

Wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku systemów suchej zabudowy, przebudowywanie pomieszczeń stało się łatwiejsze. Lekkie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych pozwalają dowolnie kształtować przestrzeń.

ściana z płytyMontaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych nie jest bardzo skomplikowany – można wykonać go samodzielnie.  Gdy będziemy chcieli ponownie zmienić układ wnętrza, łatwo je zdemontować.  Wystarczy poznać technologię i trzymać się zasad używania systemów suchej zabudowy.

Zalety ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Zaletą ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest lekkość, dzięki czemu nie obciążają stropu i nie ma ograniczeń do ich stosowania w którejkolwiek części domu czy mieszkania. Nie bez znaczenia są również właściwości akustyczne (tłumiące) takiego rozwiązania. Dzięki lekkiej konstrukcji, ścianki umożliwiają swobodne kształtowanie przestrzeni i budowę przepierzeń nie tylko na bazie linii prostych, ale i krzywoliniowych. Wybierając płyty odporne na ogień, poprawiają się również właściwości przeciwpożarowe wnętrz, zwiększając bezpieczeństwo.

Jak wszystkie materiały budowlane stworzone na bazie gipsu, płyty poprawiają mikroklimat wnętrz, jednak ich największą zaletą jest łatwość i szybkość montażu, dzięki czemu ścianę z płyt g-k może wznieść każdy. Wystarczy w markecie budowlanym zaopatrzyć się w system ścian działowych wybranego producenta i można przystępować do pracy. Uwaga – do sklepu warto wybrać się po dokładnych pomiarach pomieszczenia, wiedząc, ile metrów bieżących i wysokości ma mieć ściana oraz jak ma rozdzielać wnętrze. Warto również przemyśleć rodzaj instalacji prowadzonych w ścianie. Trzeba zdecydować, jaki poziom tłumienia akustycznego powinna mieć płyta oraz ile ma mieć warstw. Wszystkie te parametry pozwolą określić grubość i sztywność ściany, a co za tym idzie dobrać odpowiednią szerokość metalowych profili służących do jej mocowania.

Zobacz też: Jak wyrównać ściany gładziami gipsowymi

Budowa ściany z płyt gipsowo-kartonowych - prace wstępne

Budowanie ściany z płyt gipsowo-kartonowych należy rozpocząć od "odrysowania" jej położenia w pomieszczeniu za pomocą linki, fachowo zwanej sznurem traserskim. Najpierw, na podłodze trzeba wyznaczyć linie, gdzie będzie stała przyszła ściana. To podstawowa praca przygotowawcza, która ułatwi wykonywanie dalszych czynności. Następnie, od linii na podłodze należy wyznaczyć prostopadłe do nich linie na ścianach prowadzące do sufitu. Na koniec "łączymy" linie na ścianach prowadząc sznur między ich końcami po suficie. Linie na podłodze i suficie należy wytyczyć szczególnie starannie, bowiem w tych miejscach będą montowane metalowe profile mocujące ścianę, a dokładne wytyczenie linii ułatwia dalszą pracę.

Przed rozpoczęciem kolejnego etapu montażu profile mocowane do podłogi (U) i ścian (C) należy dokładnie okleić taśmą akustyczną. Elementy niezabezpieczone taśmą znacznie pogarszają parametry akustyczne ścian z płyt gipsowo-kartonowych.
Po zakończeniu przygotowań czas na zamontowanie elementów konstrukcji ściany z metalowych profili. Do podłogi i sufitu przykręcane są profile U, do ścian C. Kołki rozporowe powinny być rozstawione na odległość nie mniejszą niż metr. Przed montażem profili pionowych należy dociąć je przy pomocy gilotyny lub nożyc do blachy na wysokość o 1-1,5 cm niższą, jak wysokość ściany. Profile C wsuwamy bowiem miedzy profile U na podłodze i suficie. Prawidłowy rozstaw profili pionowych wynosi 30-60 cm i powinien być dobierany na etapie zakupu systemu suchej zabudowy. Jeśli w ścianie mają być drzwi, profile wyznaczające otwór drzwiowy trzeba wzmocnić dodatkowymi profilami ościeżnicowymi UA.

Właściwy montaż płyt gipsowo-kartonowychściany wewnętrzne z płyt

Gdy konstrukcja nośna jest gotowa, czas na montaż płyt g-k. Pracę zawsze należy rozpoczynać od jednej strony ściany i prowadzić do drugiej, gdyż inna technika nie gwarantuje prawidłowego spasowania i przycięcia płyt. Płyty przykręcane są do konstrukcji nośnej wkrętami do szybkiego montażu. Przy pojedynczej warstwie płyt należy stosować wkręty o średnicy 25 mm, przy dwóch warstwach 35 mm. Prawidłowy rozstaw wkrętów dla ściany jednowarstwowej to 25 cm. Jeśli ściana ma dwie warstwy można zastosować dwie techniki. Gdy obydwie warstwy płyt są montowane jednego dnia, pierwszą warstwę można przykręcać w rozstawie 75 cm, drugą 25 cm. Jeśli przerwa pomiędzy układaniem obu warstw wynosi więcej niż dobę, obie warstwy trzeba przykręcić w rozstawie 25 cm, gdyż płyty nie będą pracować równocześnie i wymagają silniejszego mocowania.

Sprawdź też: Jak przygotować ściany do malowania

Montaż instalacji i izolacja ścian z płyt g-k

Po przykręceniu płyt należy poprowadzić wszystkie instalacje, które mają przebiegać w ścianie (najczęściej jest to instalacja elektryczna). Kolejny etap to montaż izolacji z wełny mineralnej. Sztaple wełny trzeba przyciąć dokładnie do szerokości rozstawu profili pionowych C i starannie ułożyć między tymi elementami w miarę możliwości wypełniając również przestrzeń wewnątrz profili. Po ułożeniu warstwy izolacyjnej należy zamontować płyty g-k z drugiej strony ściany. Trzeba pamiętać o minimum 40-50 cm przesunięciu płyt względem tych po drugiej stronie ściany, co zapewni, że połączenia po obu stronach nie znajdą się na jednym profilu, a tym samym wzmocni ścianę.

Wykończenie ściany z płyt gipsowo-kartonowych

Ściana gotowa. Czas na prace wykończeniowe, zapewniające odpowiedni efekt estetyczny i trwałość konstrukcji. Powierzchnię płyt należy dokładnie odpylić i oczyścić z kurzu, a następnie miejsca docinane i łączenia zagruntować podkładem przeznaczonym do płyt g-k. Niezwykle ważne dla efektu końcowego jest dokładne i precyzyjne szpachlowanie połączeń płyt. Po nałożeniu w spoiny masy szpachlowej do spoinowania płyt g-k, bezwarunkowo należy zatopić w niej papierową taśmę zbrojącą lub jeszcze lepiej taśmę wykonaną z włókien szklanych. Dopiero po zamontowaniu taśmy można zacierać spoiny na gładko. Trzymanie się tych zasad, oprócz efektu dekoracyjnego, gwarantuje trwałość ściany. Bez taśmy spoiny między płytami szybko popękają.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 4 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki?

Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki?

Zacieki i plamy na ścianach sprawiają problem nawet doświadczonym malarzom. Aby skutecznie je zlikwidować warto... Przeczytaj cały artykuł

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem poprawienia izolacyjności akustycznej istniejącej przegrody jest montaż dodatkowej Przeczytaj cały artykuł

Oryginalne dekoracje ścienne

Oryginalne dekoracje ścienne

Farba Sigmulto Expression jest farbą transparentną, przeznaczoną do tworzenia różnego rodzaju wzorów na ścianach. Przeczytaj cały artykuł

Kompaktowy i wydajny młot

Kompaktowy i wydajny młot

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 2-20 D Prfessional to małe i poręczne urządzenie... Przeczytaj cały artykuł

Płyty warstwowe ścienne i dachowe

Płyty warstwowe ścienne i dachowe

Płyty warstwowe ścienne i dachowe, wykonywane według nowoczesnej technologii, są niezwykle wytrzymałe. Przeczytaj cały artykuł

Freski na ścianie

Freski na ścianie

Fresk to technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (8)

 1. encor

  Gdzie można kupić jak podano wyżej "Właściwy montaż" wkręty szybkiego montażu o średnicy 25 mm ?!!!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. zwykła literówka brak korekty tekstu nie srednica lecz długosc 25mm

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Witam 25 mm - nawet w długości, do czego to ma zastosowanie? Do przykręcania płyt, owszem stosuje się taką długość. Ale szybki montaż? Wiem, że najkrótsze to 45 mm. Do cegły tzw dziurawki stosowane są zupełnie innego typu. Więc.....coś się komuś pozajaczkowało chyba. pozdro

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. zibiboa

  Wszystko się zgadza wkręty długości 25 mm służą do montażu płyty do konstrukcji.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Prowadze firmę która zajmuje się wykończeniami wnetrz. W razie pytań bardzo chętnie podzielę się z Państwem swoim doświadczeniem. Zapraszam równierz na stronę: http://remonty-lodz.c0.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. o dlugosci a nie srednicy 25mm. Sluza do przykrecania pierwszej warsty plyt do stelaza. Nie stosuje sie ich do jednowarstwowej sciany(wowczas stosuje sie wkrety 35mm). Przy dwuwarstwowym montazu druga warstwa wkraty o dlugosci 45mm. Pozdrawiam www.renovierungmazur.eu http://www.knauf.de/content/media/php/materialsuche/popup_details.php?Function=MS_DET&mat_id=212&Material=00003508&Hersteller=1001 http://www.knauf.de/content/media/php/materialsuche/popup_details.php?Function=MS_DET&mat_id=213&Material=00003509&Hersteller=1001 http://www.knauf.de/content/media/php/materialsuche/popup_details.php?Function=MS_DET&mat_id=214&Material=00003510&Hersteller=1001

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. Paweł Paciorek

  Do izolacji akustycznej zastosowałbym jeszcze aku-płytę isover: http://www.isover.pl/produkty/aku-plyta, wtedy wszystko będzie profesjonalnie zrobione.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Do izolacji akustycznej zastosowałbym jeszcze aku-płytę isover: http://www.isover.pl/produkty/aku-plyta, wtedy wszystko będzie profesjonalnie zrobione. Paweł, a to "jeszcze" odnosi się do tego, że stosuje się ją dodatkowo do innych materiałów? Czy można załatwić całą izolację płytami isover? Też mi je poradzili w hurtowni http://heban.net/asortyment/materialy-izolacyjne i właśnie się zastanawiam, w przyszłym miesiącu będę kładł panele. A że na własną rękę, to wolę dopytać;)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-instalacje

E-okna

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

BHP na budowie – podstawowe zasady

x