ukryj

Jak usunąć grzyb ze ścian

Tagi: , , , ,

Jeżeli  na ścianach domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę,
to pewne, że zaatakował ją grzyb. Niesie on ze sobą wiele zagrożeń: powoduje rozkład i odpadanie tynków, niszczy mury, drewno, a co najważniejsze – ma bardzo silne oddziaływanie alergenne. Dlatego walczyć z nim trzeba szybko i bezwzględnie.

Po opadnięciu wody powodziowej domy są szczególnie narażone na atak pleśni i grzybów, czyli na korozję biologiczną. Przez korozję biologiczną budynków rozumie się różne formy niszczenia elementów budowli, wywołane działaniem organizmów żywych, tzw. szkodników biologicznych. Obok grzybów domowych i pleśniowych, takimi szkodnikami są również jednokomórkowe drożdże, glony oraz owady.

Zanim jednak zabierzemy się do walki z grzybami, bezwzględnie należy usunąć przyczyny występowania warunków rozwojowych dla mikroorganizmów. Budynek powinien zostać zabezpieczony przed napływem wody i wilgoci. Inaczej wszystkie nasze wysiłki zmierzające do pozbycia się glonów i grzyba pójdą na marne.

grzyb na ścianie odpadająca ściana zagrzybiona ściana

Detergenty na grzyby
Grzyb w budownictwie to wróg podstępny. Na elewacji najpierw pojawiają się kolonie glonów w postaci silnych wykwitów, tzw. zazielenień. Stanowią one podłoże do rozwoju pleśni i zagrzybień. Ich usuwanie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Brud, pył, odbarwienia należy usnąć stalowymi szczotkami. Jeżeli grzyb zakorzenił się głębiej, należy skuć tynk aż do cegieł, około 1 m poza zaatakowane miejsce.

W przypadku tynków cienkowarstwowych zazwyczaj wystarczające jest zmycie ciśnieniowe powierzchni wypraw. Przy silnych porażeniach i zatłuszczeniu elewacji, przed wykonaniem odkażenia, konieczne jest mycie wstępne z zastosowaniem detergentów. Tak przygotowaną powierzchnię dezynfekujemy środkiem grzybobójczym. Do tego celu świetnie można użyć preparat Atlas Mykos. Jest on gotowy do użycia, więc nie należy go mieszać z innymi środkami, zagęszczać i rozcieńczać. Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna: wałek, pędzel, metoda natryskowa. Ze względu na zróżnicowane fazy rozwoju grzybni i glonów  należy nanieść preparat minimum dwukrotnie (najlepiej trzykrotnie) w kilkudniowym odstępie czasu.

W trakcie wykonywania prac konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed opadami atmosferycznymi, bądź szybkim wysuszeniem (powierzchnie nasłonecznione).

Impregnacja i malowanie
Po 48 godzinach warto zabezpieczyć podłoża mineralne silikonowym środkiem hydrofobizującym, np. Atlas Silstop, który zapewni wysoki poziom przepuszczalności gazów i małą nasiąkliwość wodą. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia jest odporna na temperatury od -20 do +80ºC.

Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, tj. po ok. 6 godzinach – jeśli to konieczne – można ścianę pomalować, dobierając farby i podkłady do rodzaju podłoża.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Osuszacze pomieszczeń

Osuszacze pomieszczeń

W sytuacji wysokiego stężenia pary wodnej w powietrzu wentylacja nie wystarcza - potrzebne jest osuszenie pomieszczenia. Przeczytaj cały artykuł

Dom po powodzi

Dom po powodzi

Walka ze skutkami powodzi jest długotrwała. Aby móc od nowa zamieszkać we własnym domu, należy przejść kilka etapów. Przeczytaj cały artykuł

Kompaktowy i wydajny młot

Kompaktowy i wydajny młot

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 2-20 D Prfessional to małe i poręczne urządzenie... Przeczytaj cały artykuł

EuroSkills 2010 w Lizbonie

EuroSkills 2010 w Lizbonie

Uczestnicy konkursu wygrywają dzięki profesjonalnym elektronarzędziom firmy Bosch. Przeczytaj cały artykuł

Tynki renowacyjne – pomoc dla zawilgoconych ścian

Tynki renowacyjne – pomoc dla zawilgoconych ścian

Zaprawy tynkarskie nie zawsze stosowane są w celach dekoracyjnych. Często pełnią pewne określone funkcje. Przeczytaj cały artykuł

1000 narzędzi - 1000 testerów

1000 narzędzi - 1000 testerów

Europejska akcja testowania elektronarzędzi profesjonalnych Bosch rozpoczyna projekt „1000 narzędzi – 1000 testerów”. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (13)

 1. Anonymous

  Znajomy powiedział mi kilka lat temu że usunięcie całkowite grzyba nie jest możliwe. Możliwe jest tylko "zaleczenie" problemu. Czy to prawda?

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Anonymous

  nie to nie jest prawda, grzybnię bo o niej powinno się mówić można w 100% zniszczyć. Zabieg taki to zastrzyki środka chemicznego, które wykonujemy w murze. Nie są to jakieś wielkie i uciążliwe roboty ale nie powinno się samemu tego robić. Jak wszystkie środki do likwidacji grzyba domowego czy piwnicznego to środki biobójcze więc środki o najwyższej toksyczności które mogą powodować poważne dla zdrowia skutki a nawet śmierć. O tym trzeba pisać bo nie niezajomość tych zasad może skończyć się tragicznie. Ważne są środki chemiczne i precyzja aplikacji tak więc wszelkiego rodzaju preparaty biobójcze nie powinny być ogólnie dostępne lub dostepne w takich stęzeniach aby nie powodowały w/w skutków. Liczy się systematyczność jednorazowe spryskanie tynku nic nie daje, zlikwidujemy tylko owocniki grzyba czyli te palmy i wykwity, lecz grzybnia pozostanie w środku w murze. Odcięcie wilgoci sucha ściana zagwarantuje nam że grzyb nie powstanie, często proste czynności jak wietrzenie pomieszczenia daje duże szanse na pozbycie się upierdliwca grzyba domowego. czy coś jeszcze? poczekamy na doświadczenia związane z usuwaniem

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Anonymous

  Znajomy powiedział mi kilka lat temu że usunięcie całkowite grzyba nie jest możliwe. Możliwe jest tylko "zaleczenie" problemu. Czy to prawda?[/quote Jak "znajomy" tak powiedział to musi być to prawdą 8) Prawdą jest też fakt iż chlapaniem ściany chlorem w postaci marketowych "odgrzybiaczy" nie usuwa "całkowicie" grzyba... Aby pozbyć się grzybni trzeba oddać robotę fachowcom, którzy określą jaki rodzaj grzyba (ekspertyza mykologiczna) i na jej podstawie dobiorą odpowiednią chemię. To na pierwszy ogień. A żeby "grzybek" nie wracał trzeba usunąć przyczyny. Odcięcie wilgoci Poprawa wentylacji pomieszczeń Utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Jak to zrobić ? Zapytaj specjalistę inżyniera budownictwa... albo "znajomego"

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Jeżeli mówimy o grzybie na zewnętrznych ścianach budynku, to można sobie poradzić. Stosowałem preparat o nazwie PS50 Professional a potem zabezpieczyłem tynk impregnatem bezbarwnym Emulsja HD, wszystko jest suche i grzyb nie wraca :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią wentylację, sprawdzić czy kratki nie są zastawione/zaklejone tapetą, odpowiednio często wietrzyć pomieszczenie. Jak się pojawi to zawsze można potraktować środkami typu http://megastore.pl/43153,Srodek-grzybobojczy-Tytan-05l.html

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Ciekawy jest przytoczony powyżej wymóg utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu. Z czego to wynika? Wydaje się że jak nie będzie zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu to zmiana temperatury nie powinna mieć wpływu na powstawanie grzybów. ____________________________________________ Inżynier - oferty pracy

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 7. koronaozon.pl

  Grzyb w domu? Pleśń na ścianach? Zastanawiasz się jak usunąć pleśń? Rozwiązaniem jest ozonowanie ? www.koronaozon.pl Ozonowanie pomieszczeń pozwala na skuteczne usuwanie zagrzybienia, usuwanie pleśni w pomieszczeniach i rzeczy, które uległy zagrzybieniu. W większości przypadków ludzie decydują się na całkowity remont obejmujący skuwanie tynków i wykorzystanie preparatów grzybobójczych. Pleśń w domu można usunąć poprzez ozonowanie. Pozwala to oszczędzić na kosztach kompletnej renowacji, a w szczególności czasu spędzonego na przeprowadzeniu prac porządkowych po remoncie. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego niszcząc grzybnie rozwijające się w głębi ścian. Grzyb na ścianie stanowi problem - duża część z nich to patogenne i toksynotwórcze gatunki pleśni, które w sprzyjających warunkach rozwoju tworzą na przegrodach budowlanych liczne kolonie tworząc jedno z największych źródeł skażenia powietrza. Ozon wykazuje silne działanie grzybobójcze. Zaletą odgrzybiania poprzez ozonowanie pomieszczenia jest to, że zniszczeniu ulegają zarodniki i przetrwalniki grzybów, które zawsze znajdują się w powietrzu. Dezynfekcja ozonem to niezawodna metoda na odgrzybienie pomieszczeń, odgrzybianie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju, usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Często lekceważymy tę konieczność zapominając jak wiele czasu spędzamy w samochodzie. Wykorzystując ozonator zyskujesz całkowitą dezynfekcję ozonem, usunięcie zapachu z wnętrza auta i kompletne odgrzybienie klimatyzacji. Ozonator Korona - 4-letnia gwarancja, własny serwis, wydajność potwierdzona przez placówki naukowe i zakłady przemysłowe - www.koronaozon.pl.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 8. Lepszej ściemy dawno nie czytałem! Czy nie wystarczy Wam dezynfekcja pojazdów, kanałów wentylacyjnych, wody, pomieszczeń z żywnością? Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd twierdząc, że jesteście w stanie zniszczyć wszystkie grzyby w domu, nawet te, które są w meblach i ścianach. To jest oszustwo i powinno być jako takie ścigane. Ciekawe co na to powie "International Ozone Association" jeżeli się dowie o Waszych praktykach. Podpieranie się opiniami różnych jednostek badawczych, w których nie ma nawet słowa o likwidacji grzybów w ścianach jest co najmniej nadużyciem. Grzyby, jeżeli już się rozwiną w mieszkaniu i w meblach można jedynie usunąc metodą fizyczną i ciężka chemią! Jeżeli zarodniki grzybów są już w ścianach, to żaden ozon im nie zaszkodzi. Waszymi urządzeniami możecie jedynie odświeżyć powietrze w mieszkaniu, a nie walczyć z grzybami. Chciałbym Was poinformować,że celowe wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów, a tym samym narażanie ich na szkody zdrowotne, może poskutkować wytoczeniem Wam procesu o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Nigdy nie udowodnicie, że Wasze działanie było skuteczne, tylko klient nałykał sie czegoś na boku. Wasza metoda eliminacji bakterii i grzybów z naszego otoczenia jest bardzo interesująca i znajduje wszechstronne zastosowanie w życiu codziennym (np. ozonowanie wody). Warto ją jest więc tam stosować, gdzie przyniesie największy pożytek, a nie próbować eksperymentów z góry skazanych na niepowodzenie.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 9. Dzięki za info - pozdrawiam :)

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 10. PSMB

  Jeżeli mają Państwo problem z usunięciem grzybów w budynku to serdecznie zapraszamy do Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa. Profesjonalnie usuniemy wszelkie grzyby w budynkach. Zapraszamy na naszą stronę internetową: http://www.psmb.wroclaw.pl/

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 11. nata23

  z tego co pamiętam tutaj też www.destra.com.pl zajmuja się takimi sprawami jak osuszanie i odgrzybianie elewacji. Głównym motorem działania powinno być to, aby zlikwidowac przyczynę - inaczej grzyb będzie wracał.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 12. specjalistą nie jestem, ale pomógł mi środek antygrzybiczy do malowania ścian ADDISAN PER Interno z ecorsona, ale problem nie był duży

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 13. Ze swojej strony polecić możemy sprawdzony preparat do usuwania nalotu glonów, grzybów i porostów występujących na zewnątrz i wewnątrz budynków - Algizid. W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed rozwojem glonów lub grzybów, powierzchnię oczyszczoną tym środkiem należy zabezpieczyć dodatkowo tynkiem lub farbą z dodatkiem aktywnego środka powłokowego!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-mieszkanie

E-ogródek

E-okna

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Przygotowanie do malowania ścian

x